ولفنشتاین

معرفی بازی‌های ولفنشتاین


از آنجایی که نسخه آرمانیک بازی ولفنشتاین از شرکت id Software و نسخه مدرن سری ولفنشتاین ساخته شده توسط MachineGames، بهیکی از تیراندازی‌های موفق و تأثیرگذار در دنیای بازی‌ها تبدیل شده است، این فرنچایز به عنوان یکی از ستون‌های اصلی عمل و هیجان در بازی‌ها شناخته می‌شود که ژانر FPS را به شکلی تعریف می‌کند که امروزه با آن آشنا هستیم.

داستان و جهان بازی نیز در طول سال‌ها به طرز چشمگیری تکامل یافته است. از مبارزه با مکا‌هیتلردر زندان‌های Wolfenstein ۳D گرفته تا مقابله با ارتشی از زامبی‌های متحول در Return to Castle Wolfenstein همگی به طور فوق‌العاده‌ای تغییر کرده‌است. این فرنچایز از زمانی که به عنوان یک بازی اکشن مخفیانه در جنگ جهانی دوم شروع شد، از مسیر برنامه‌ریزی شده خود خارج شد و به سمت علمی-تخیلی گام برداشت.

اکتشاف دنیای ولفنشتاین: راهنمای بازی در ترتیب زمانی بهترین بازی‌ها
اکتشاف دنیای ولفنشتاین: راهنمای بازی در ترتیب زمانی بهترین بازی‌ها

چند تا بازی ولفنشتاین وجود دارد؟

در مجموع ۱۴ بازی Wolfenstein وجود دارد:

 • ۵ بازی در کنسول های خانگی
 • ۷ بازی در رایانه شخصی
 • ۱ بازی در پلتفرم های واقعیت مجازی
 • ۱ مورد در دستگاه های تلفن همراه

توجه داشته باشید که هنوز هیچ اطلاعیه ای در مورد بازی های آینده Wolfenstein منتشر نشده است.

بازی‌های ولفنشتاین به ترتیب زمانی

باید بدانید که داستان ولفنشتاین در چهار دوره‌ی زمانی متفاوت پخش شده است. هر بار که سری مجدداً راه‌اندازی می‌شد، داستان به صورت کاملاً جدیدی شکل می‌گرفت. گرچه برخی از رویدادها در این دوره‌ها به هم پیوند می‌خورند، اما داستان‌ هر نسخه به اندازه‌ای تضاد دارد که بسیاری از طرفداران آن‌ها جهان‌های متفاوت می‌دانند. اما بازی ولفنشتاین RPG، که در سال ۲۰۰۸ برای دستگاه‌های موبایل عرضه شد، به نظر می‌رسد خارج از این دوره‌های زمانی قرار دارد. این نسخه بازسازی شده و با جنبه‌های جالب‌تری ارائه شد و ماجراجویی‌های هیجان‌انگیز BJ Blazkowicz را به تصویر می‌کشد. این بازی یک جایگاه مستقل و خاص دارد که با رونق و شوق خاص خودش را به نمایش می‌گذارد.

جدول زمانی شرکت Muse Software

در این بخش فهرستی از تمام بازی‌های سری ولفنشتاین شرکت Muse Software را به ترتیب زمانی ارائه شده‌است. این بازی‌ها دو بازی اول در سری را شامل می‌شوند که به عنوان بازی‌های اکشن مخفی با دید از بالا توسط Muse Software توسعه داده شده‌اند. در این توصیفات کوتاه، تعدادی حقایق ظریف درباره هر بازی آمده است که شامل اطلاعات درباره شخصیت‌ها، محیط‌ها و رویدادهای داستانی می‌شود.

 1. Castle Wolfenstein سری اول ولفنشتاین با بازی Castle Wolfenstein آغاز می‌شود. در این بازی، شما نقش جاسوسی بی‌نام را در طول جنگ جهانی دوم به عهده دارید که توسط نازی‌ها دستگیر شده است. در زندان قلعه ولفنشتاین گرفتار شده‌اید و با یک زنگوله و چند قاشقه که توسط یک زندانی مورد نیاز به شما داده می‌شود، به شما اجازه می‌دهد که یک فرار شجاعانه را برگزار کنید.

در داستان اصلی بازی Castle Wolfenstein، باید چندین آیتم کلیدی را جمع‌آوری کنید تا بتوانید از قلعه ولفنشتاین فرار کنید. هدف فرعی شما پیدا کردن نقشه‌های مخفی نازی‌ها است که به شما اجازه می‌دهد به سطوح دشوارتر دسترسی پیدا کنید. بازی Castle Wolfenstein با فرار جاسوس از قلعه به پایان می‌رسد.

 1. Beyond Castle Wolfenstein در ادامه بازی قبلی، Beyond Castle Wolfenstein داستان بازی را ادامه می‌دهد. در این بازی، شما همچنان نقش جاسوس بی‌نامی را ایفا می‌کنید که از قلعه ولفنشتاین فرار کرده و برنامه‌ای برای ترور هیتلر دارید. هیتلر در حال ارائه سخنرانی به افسران مورد اعتماد خود در یک ساختمان مخفی است.

شما باید در داخل ساختمان یک بمب پیدا کنید و از آن برای کشتن هیتلر استفاده کنید. در این مسیر، باید با نیروهای نازی که پایگاه را نگه می‌دارند، مبارزه کنید، آنها را رشوه دهید و با ترفندها و حیله‌های مختلف، ماموریت خود را به پایان برسانید. بازی Beyond Castle Wolfenstein به تصویر کشیدن داستان مهیجی از شکست هیتلر و پایان جنگ جهانی دوم می‌پردازد.

جدول زمانی سه بعدی بازی‌های ولفنشتاین

در زیر، تمام بازی‌های جذاب در جدول زمانی سه‌بعدی شرکت id Software برای شما فهرست شده است. این مجموعه، بازی‌هایی است که پس از تصاحب سری ولفنشتاین توسط این شرکت و ریبوت آن به عنوان یک شوتر اول شخص، توسط id Software توسعه داده شد. این توصیفات شامل حداقل اسپویلر درباره هر بازی شامل شخصیت‌ها، محیط‌ها و رویدادهای داستانی است.

۱. Wolfenstein 3D: Spear of Destiny

یک افزونه هیجان‌انگیز برای بازی Wolfenstein 3D، Spear of Destiny به عنوان پیش‌داستانی برای بازی اصلی عمل می‌کند. در این بازی، شما در نقش BJ Blazkowicz به دنبال متوقف کردن هیتلر و نازی‌ها در به دست آوردن نیزه‌ی مقدس هستید.

این سفر شما را به قلعه نورمبرگ می‌برد، جایی که شما مجبورید در برابر موتانت‌ها، افسران نازی و حتی شیاطین جنگیده و تمام تلاش خود را برای بازیابی نیزه انجام دهید. داستان با فرار شما از قلعه به پایان می‌رسد.

۲. Wolfenstein 3D: Original Encounter

یک افزونه دیگر هیجان‌انگیز برای بازی Wolfenstein 3D، Original Encounter نقشه زمانی دقیق خود را هرگز روشن نکرده است، اما باور عمومی این است که این افزونه بین Spear of Destiny و Wolfenstein 3D قرار داشته باشد.

در این افزونه، شما با تجربه‌های اولیه Blazkowicz با هیتلر و نبردهایش علیه چند دشمن دیگر ولفنشتاین، از جمله هانس گروس و شوی مرگ روبرو می‌شوید.

۳. Wolfenstein 3D

مشاهده در استیم این بازی اولین بازی ولفنشتاین توسعه داده شده توسط شرکت id Software است. در Wolfenstein 3D شما در نقش BJ Blazkowicz در تلاش‌هایش برای مبارزه با نازی‌ها قرار می‌گیرید. داستان در شش قسمت اتفاق می‌افتد و هر قسمت شما را به مکان جدیدی با هدف منحصر به فردی می‌برد.

سه قسمت اول به تلاش‌های Blazkowicz برای فرار از زندان قلعه ولفنشتاین، خاتمه دادن به عملیات ایزنفاوست مرموز و نفوذ به بانک اطلاعاتی هیتلر برای ترور او می‌پردازد. همه این سه قسمت در انتهای جدول زمانی سه‌بعدی رخ می‌دهند و بر روی تلاش Blazkowicz برای پایان دادن به جنگ تمرکز دارند.

سه قسمت دیگر به عنوان پیش‌داستان عمل می‌کنند و به عنوان ماموریت‌های شبانه شناخته می‌شوند. در این قسمت‌ها، Blazkowicz در تعقیب یک مقام نازی برجسته به نام ژنرال Fettgesicht است که در حال توسعه سلاح‌های شیمیایی قدرتمندی برای استفاده در برابر دشمنان نازی است.

آماده ورود به قلعه ولفنشتاین هستید! پس سلاح‌های خود را بردارید.
آماده ورود به قلعه ولفنشتاین هستید! پس سلاح‌های خود را بردارید.

جدول زمانی بازگشت به قلعه ولفنشتاین

بازگشت به قلعه ولفنشتاین

بازگشت به قلعه ولفنشتاین اولین بازی در جدول زمانی است که در سال ۲۰۰۱ منتشر شد. داستان در طول جنگ جهانی دوم رخ می‌دهد و ماجراهای مامور آمریکایی به نام بی.جی. بلازکوویچ را دنبال می‌کند که به قلعه ولفنشتاین نفوذ می‌کند که توسط رژیم نازی تصرف شده است. مأموریت بلازکوویچ بررسی و مختل کردن آزمایشات غیرمعمول نازی‌ها و قرار دادن پایانی به طرح‌های آن‌ها برای ستمگری جهانی است.

این بازی دارای ترکیبی از اکشن شوتر اول شخص، گیم پلی مخفیانه و عناصر ماوراء طبیعی است. بازیکنان باید در سطوح مختلف قلعه حرکت کنند، با سربازان نازی و موجودات ماوراء طبیعی مواجهه کنند و رازهای پنهان شده در دیوارهای قلعه را فاش کنند.

Wolfenstein: Enemy Territory

Wolfenstein: Enemy Territory یک بازی تمرکز شده بر چندنفره است که در سال ۲۰۰۳ منتشر شد. این بازی در همان جدول زمانی بازگشت به قلعه ولفنشتاین قرار دارد اما بر مبارزات چندنفره بین نیروهای محور و نیروهای متفقین تمرکز دارد. بازیکنان می‌توانند به عنوان محور (نازی‌ها) یا متفقین (نیروهای متفقین) در مأموریت‌های مبتنی بر هدف در مکان‌های مختلف الهام گرفته شده از جنگ جهانی دوم به جنگ بروند.

Wolfenstein

بازی Wolfenstein که در سال ۲۰۰۹ منتشر شد، به عنوان یک ادامه مستقیم برای بازگشت به قلعه ولفنشتاین عمل می‌کند. این بازی داستان بی.جی. بلازکوویچ را در مقابل رژیم نازی در یک تاریخ متناوب که آن‌ها تکنولوژی‌های پیشرفته و قدرت‌های ماوراء طبیعی توسعه داده‌اند، ادامه می‌دهد. بلازکوویچ باید به مقرهای نازی نفوذ کرده، با دشمنان قدرتمند مبارزه کند و برنامه‌های مخفی آن‌ها برای استبداد جهانی را فاش کند.

این بازی ترکیبی از گیم پلی شوتر اول شخص با عناصر کاوش، مخفیانه و قدرت‌های ماوراء طبیعی است. بازیکنان می‌توانند اسلحه‌های خود را ارتقا داده و از قدرت‌های ویژه برای شکست دشمنان و تکمیل مأموریت‌ها استفاده کنند.این سه بازی در جدول زمانی بازگشت به قلعه ولفنشتاین تجربه‌ای هیجان‌انگیز و پر از اکشن را به بازیکنان ارائه می‌دهند و آن‌ها را در دنیایی که توسط دشمنان نازی و تهدیدات ماوراء طبیعی اشغال شده است، غرق می‌کنند.

چه برنامه‌ای برای آینده بازی Wolfenstein وجود دارد؟

تا کنون، MachineGames اعلام نکرده است که در آینده بازی Wolfenstein چه برنامه‌ای دارد، اما به نظر می‌رسد که تیم در نهایت قصد ساخت یک ادامه را دارد. در سال ۲۰۱۸، پیت هاینز با اشتیاق بسیاری در مورد احتمال ساخت یک بازی جدید صحبت کرده و به GameCentral گفت: “به طور قطع، ما در حال ساخت Wolfenstein III هستیم.”

با این حال، در سال‌های گذشته، تغییراتی در استودیو رخ داده است و MachineGames اعلام کرده است که در حال حاضر در حال کار بر روی یک بازی Indiana Jones هستند. با توجه به اینکه بازی‌های New Colossus و Youngblood فضای زیادی برای ادامه داستان ایجاد کرده‌اند، به نظر می‌رسد که طرفداران باید تا یکمی صبر کنند تا ببینند آیا ماجراجویی‌های دنباله‌دار در بازی بعدی ادامه پیدا می‌کنند یا خیر. به هر حال، منتظر ماجراهای جذاب و هیجان‌انگیز برای این دنیای ولفنشتاین باشید!

منبع:https://www.ign.com/articles/wolfenstein-games-in-order

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  منو اصلی